Logowanie

Fbcomments Size2
+48 606 108 743
piątek 18 sierpień 2017

Zabytki architektury

Napisała 
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Kair - to największe miasto Afryki, zwane przez Arabów miastem tysiąca minaretów. Trudno nie dać się ponieść życiu na ulicach, na których kontynuowane od średniowiecza zawody kupieckie i obyczaje współistnieją z nowoczesnymi, kosmopolitycznymi wpływami kultury arabskiej, afrykańskiej i europejskiej.

Muzeum Starożytności
Założone w 1858 r. przez Augusta Mariettea, obecnie jeden z najwspanialszych tego typu obiektów na świecie, który posiada w swojej kolekcji około 130 tysiecy eksponatów, w tym imponujące wyposażenie grobowca Tutanhamona.

Cytadela Saladyna
Cytadela Saladyna  która przez 700 lat była oficjalną rezydencją władców rozciąga się na wzgórzu Mokattamu, oddzielającym stare miasto od nowego. Na jej terenie wznosi się piękny Meczet Muhammada Alego Paszy zwany Meczetem Alabastrowym.

Khan al-Khalili  
Serce średniowiecznego arabskiego Kairu i największym bazarem w mieście. To plątanina małych, krętych uliczek przepełniona zapachem przypraw, perfum i olejków eterycznych, który miesza się z aromatem kawy z kardamonem i tytoniu z fajki wodnej  sziszy.

Giza
Rozpościera się na zachód od Kairu. Tu w połowie III tysiąclecia p.n.e. powstały w dziejach ludzkości budowle  piramidy władców (jedyny z 7 cudów świata, który przetrwał do dzisiaj): Cheopsa  najstarsza i największa, Chefrena i Mykerinosa oraz mierzący 57m długości i 20m wysokości Sfinks, któremu nadano rysy Chefrena.

Sakkara
Sakkara to nekropolia, w której znajduje się piramida schodkowa i kompleks grobowy Dżesera, Serapeum oraz dwie wspaniałe mastaby.

Ruiny starożytnego Memfis  które pełniło rolę stolicy Starego Państwa i aż do ery Ptolemeuszy pozostało drugim, co do wielkości miastem w kraju.

Luksor
Luksor  tą nazwą określa się potocznie trzy sąsiadujące ze sobą miejsca: miasteczko Luksor na wschodnim brzegu Nilu, wieś Karnak z ogromną świątynią boga Amona i nekropolię Tebańską. Dawne Teby, które Homer nazwał miastem o stu bramach były stolicą Nowego Państwa. Nil dzieli Luksor na dwie części: miasto żywych po jego wschodniej stronie i miasto umarłych po stronie zachodniej. Na zachodnim brzegu leży słynna Dolina Królów kryjąca wiele grobów starożytnych władców. Świątynia luksorska  znajduje się w samym sercu miasta, a poświęcona jest tebańskiej triadzie bogów, którą tworzyli Amon-Min, Mut i Chonsu. Był to południowy harem, w którym mieszkała małżonka Amona, Mut i ich syn Cjonsu. Jej wielkie kolumnady i pylony, podświetlane nocą, są prawdziwą ozdobą nabrzeża.

Karnak
Karnak  to imponujący kompleks świątyń, w którym centralne miejsce zajmuje świątynia poświęcona bogu Amonowi, w której znajduje się m. in. wspaniała wielka sala hypostylowa, gdzie wznoszą się przepięknie zdobione 134 gigantyczne kolumny wysokości 23m każda.
Dolina Królów  zamknięta wśród Wzgórz Tebańskich na zachodnim brzegu Nilu kryje ok. 60 grobowców władców z XVIII i XIX dynastii.

Dajr al-Bahri
Dajr al-Bahri  żaden z zabytków na zachodnim brzegu Nilu nie dorównuje oszałamiającej ostentacji, z jaką zbudowano grobową świątynię królowej Hatshepsut  kobiety, która władała Egiptem jako faraon (1503-1482 p.n.e.).

Kolosy Memnona  
Dwa gigantyczne, dwudziestometrowej wysokości posągi, pozostałość po świątyni Amenhotepa III, która uległa całkowitemu zniszczeniu. Przedstawiają faraona siedzącego na tronie.

Edfu  
Niewielkie miasteczko, które zawdzięcza swoja sławę najlepiej w całym Egipcie zachowanej, wzniesionej w czasach ptolemejskich, na bazie świątyni z czasów Tutmozisa III, świątyni poświęconej bogu z głową sokoła Horusowi.

Kom Ombo  
Położone na wzgórzu tuż nad Nilem miasto Kom Ombo słynne jest z pozostałości imponujących świątyń poświeconych Horusowi bogu sokołowi i Sobkowi  bogu krokodylowi. Można tutaj zobaczyć sarkofagi, mumie krokodyli, wannę Kleopatry i ścienne reliefy przedstawiające władców ptolomejskich.

Asuan
Dawniej była bramą Egiptu do czarnej Afryki. W XIX wieku wybudowano tutaj pierwsza tamę, która pozwoliła na uregulowanie biegu Nilu. Atrakcją miasta jest ogród botaniczny na wyspie Kitchnera, mauzoleum Agi Chana, świątynia Izydy na wyspie Philae, a także pobliskie kamieniołomy z Niedokończonym Obeliskiem przeznaczonym dla królowej Hatshepsut.

File
File to wyspa, na której znajduje się świątynia Izydy doskonale łącząca elementy architektury starożytnego Egiptu z architekturą grecko-rzymską.

Wielka Tama Asuańska
Olbrzymia tama spiętrzająca Nil. Została ukończona w 1971r. Najbardziej widocznym rezultatem budowy jest Jezioro Nasera ciągnące się na długości około 500 km daleko w głąb Sudanu.

Abu Simbel  
Miejscowość położona nad Jeziorem Nasera, około 280 km na południe od Asuanu, gdzie znajdują się dwie skalne świątynie, wykute w zboczu góry w czasach Ramzesa II Wielkiego (XIII w. p.n.e.). Świątynie odkrył w 1813r. Szwajcarski podróżnik J.L. Burckhardt. Większa z nich poświęcona jest Ptahowi, Amonowi-Re, Horachte i ubóstwionemu Ramzesowi II, mniejsza bogini Hathor i królowej Nefertari.

 

Agnieszka

Moje życie to wciąż praca i praca. Bardzo ciężko oderwać się od ciągłej pogoni. Udaje mi się raz w roku wyskoczyć na urlop. A że lubię ciepłą wodę i nurkowanie to zawsze ląduję w Egipcie bo to blisko i hmmm najtaniej.

DANE KONTAKTOWE

Diving Stars
Abu Ramada Street, Hurghada, Egypt

Egipt +20 1224 566 642
Polska +48 606 108 743
Niemcy +49 178 5263669
Wielka Brytania +44 770 691 5314

Email: office@diving-stars.com

Map
SIECI SPOŁECZNOŚCIOWE
ZAPRENUMERUJ NASZ NEWSLETTER
Scroll to top